Nitelikli turistle ABD’de uçuşta

THY’nin Amerika bölgesi, yürütülen etkili stratejiyle pandemiden sonraki dönemde en hızlı toparlayan kıta oldu. Şirket yeni hamlelerle ABD atağını sürdürme peşinde. Bu atılımın ilk hamlesi Denver hattının açılışı olacak.

Son iki yıldan bu yana inanç turizmi, sanat ve gastronomi başta olmak üzere odaklandığı yeni alanlar ile Amerika pazarında yüksek gelir grubuna, bir diğer ifadeyle ‘transfer’ yerine ‘direkt’ yolcuya ulaşmayı hedefleyen Türk Hava Yolları (THY), bu stratejinin meyvelerini toplamaya başladı.

Pandemiyi hızlı atlattı

New York, Miami, Los Angeles ve Chicago’da atağa kalkan THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’ın “Amerika pazarında etkili oyuncu olma” planı, 2023 yılı rakamlarına yansırken, ABD’den gelen yolcu sayısı 1 milyondan 1.4 milyona çıkmıştı. Şimdiki hedef ise kısa sürede 2 milyon yolcu rakamını yakalamak.

THY yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ABD’de 2024 yılı ilk 3 ayında kapasite, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.8 artış gösterdi. İlk 3 ayda taşınan yolcu sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında arttı. Aydı dönemde doluluk oranı yüzde 83 oldu. Pandemiden sonraki dönemde Amerika en hızlı toparlayan bölge olurken Amerika kıtasında 9 ülkede toplam 24 noktaya uçan şirket, haftada 212 uçuşa imza atıyor.

Denver seferi başlıyor

Hazırladığı iddialı hedeflere ulaşmak için yoğun mesai harcayan THY, ABD’de Boston, New York, Newark, Washington, Atlanta, Miami, Şikago, Detroit, Houston, Dallas, Seattle, San Francisco ve Los Angeles olmak üzere 13 noktaya uçuş yapıyor. 14’üncü nokta olarak 11 Haziran’da Denver uçuşları planlanıyor.

İstanbul kalkışlı Denver uçuşları salı, perşembe ve cuma günleri olmak üzere haftada 3 frekans olarak planlandı. Temmuz 2024’te frekans sayısının 4’e çıkarılması hedefleniyor.

İstanbul – Denver seferleri Airbus A350 ile gerçekleşecek. ABD’ye 2024 yaz tarifesinde haftalık 141 uçuş düzenlenirken, Denver uçuşlarıyla birlikte bu sayı 145’e çıkacak.

Jet-set, kargo ve kruvaziyer

Yüzde 40’ı uluslararası, yıllık toplam 50 milyonun üstünde yolcu ağırlayan Miami Uluslararası Havalimanı’nın ABD’nin en yoğun 7’nci havalimanı olduğuna işaret eden THY’nin Miami Müdürü Orhan Güven, şu anda THY’nin haftalık 11 uçuş gerçekleştirdiğini, 12 Ağustos itibariyle günlük sabit iki, haftalık 14 sefere çıkılacağını söyledi.

Doluluk ‘yüzde 84’

“2023 yılı boyunca seferlerimiz yüzde 84 doluluk oranına ulaştı” diyen Güven, şu bilgileri verdi: “Uçuşlarımıza Boeing 777-ER ve 787-900 Dreamliner tipi uçaklar kullanılıyor. Miami metropolitan bölgesi özellikle dünya jet sosyetesinin en üst sıradaki ziyaret ettiği ve yaşadığı yerlerden biri olmasının yanı sıra, yıllık 7.5 milyon yolcu sayısıyla dünyanın en yoğun kruvaziyer limanına sahip. Bu önemli bir avantaj. Ayrıca, ABD geneli en fazla yük kategorisi 5’inci sırada olan Miami Uluslararası Havalimanı’na Turkish Cargo haftada 4 kargo seferi düzenleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x